5 Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce
W roku bieżącym organizowana jest jubileuszowa 50-ta edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej, obecnie pod nazwą Olimpiada Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce. OWT-IWE jest rozgrywana na podstawie Rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z 29 stycznia 2002 r. z późn. zmianami w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad, w grupie olimpiad tematycznych. Olimpiada nie jest już podzielona na grupy tematyczne.
Olimpiada nadal jest trzystopniowa:
ZAWODY I STOPNIA – SZKOLNE - odbyły się 20 października 2023 r.
ZAWODY II STOPNIA – OKRĘGOWE - odbyły się 4 stycznia 2024 r.
ZAWODY III STOPNIA – CENTRALNE – odbędą się 6 kwietnia 2024 r.
Skład Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego 50 edycji OWT-IWE:
SPRAWOZDANIE z zawodów I stopnia
Zawody I stopnia odbyły się w poszczególnych szkołach w dniu 20.10.2023r.
Do zawodów zgłosiło się 94 uczniów z 10 szkół województwa zachodniopomorskiego:
Do zawodów I stopnia przystąpiło 88 uczniów z 10 szkół. Zawody polegały na rozwiązaniu testów i zadań z techniki, opracowanych przez Komitet Główny OWT-IWE, na konkursowej platformie internetowej, Uczniowie udzielali odpowiedzi na 15 pytań testowych i rozwiązywali 3 zadania w ciągu 90 minut od zalogowania się na platformie.
Do zawodów II stopnia (okręgowych) zakwalifikowało się 8 uczestników z 3 szkół:
SPRAWOZDANIE z zawodów II stopnia
Zawody II stopnia 50 edycji Olimpiady swoim patronatem objął Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Zawody II stopnia L (50) edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej – Inżynieria w Elektroenergetyce w Szczecinie odbyły się zgodnie z Regulaminem i Terminarzem 50 edycji OWT-IWE w dniu 4 stycznia 2024 roku na Politechnice Morskiej w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 1-2.
Wszyscy zawodnicy zakwalifikowani do zawodów II stopnia stawili się na Politechnice Morskiej w dniu 4 stycznia 2024 r. Każdy z ośmiu uczestników przed podpisaniem listy obecności był zobowiązany do wylegitymowania się dokumentem potwierdzającym tożsamość.
Dr hab. inż. Artur Bejger, prof. PM Prorektor ds. Nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie, jako gospodarz przywitał przybyłych na Olimpiadę uczniów, nauczycieli oraz zaproszonych gości i członków Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady. Ma nadzieję, że uczniowie skorzystają z oferty uczelni i zechcą na niej studiować.
Następnie Prezes FSNT NOT w Szczecinie – przewodniczący Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego OWT-IWE Kazimierz Gapiński powitał Uczestników zawodów i ich nauczycieli oraz gości i gospodarzy. Podziękował ponadprzeciętnym uczniom, którzy biorą udział w cyklicznym wydarzeniu jakim jest Olimpiada Wiedzy Technicznej i że im się chce więcej niż innym.
Dyrektor Tomasz Wiśniewski w imieniu Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza, który objął patronatem jubileuszową edycję Olimpiady, powitał wszystkich, pogratulował obecnym uczniom zakwalifikowania się do II etapu i życzył uczestnikom owocnej pracy oraz sukcesu.
Sekretarz Komitetu Okręgowego Żaneta Bąkowska zapoznała zawodników z podstawowymi informacjami z Regulaminu i Terminarza 50 edycji OWT-IWE. W zawodach II stopnia uczestnicy Olimpiady mają do rozwiązania 2 z 3 zadań w ciągu 2,5 godziny od momentu zalogowania.
Po uroczystym otwarciu Olimpiady nauczyciele i goście zostali zaproszeni do Sali 176 Politechniki Morskiej, gdzie mogli porozmawiać z prorektorem Arturem Bejgerem i Dyrektorem Tomaszem Wiśniewskim oraz wymieniać swoje doświadczenia.
Natomiast członkowie Komitetu Okręgowego otworzyli kopertę z treścią zadań i rozdali je uczestnikom wraz z kodem dostępu do platformy OWT-IWE. Nie było większych problemów z logowaniem i wgrywaniem prac na serwer platformy OWT-IWE. Uczniowie wykorzystali swój czas na rozwiązywanie zadań zgodnie z regulaminem.
Po wgraniu prac na serwer uczniowie dołączyli do nauczycieli do Sali nr 176, gdzie wręczono im upominki ufundowane przez Urząd Marszałkowski oraz partnerów Olimpiady Urzędu Miasta, Politechniki Morskiej i Stowarzyszenia Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. W imieniu Marszałka Województwa Olgierda Geblewicza upominki uczniom wręczył Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Wiśniewski wraz z prorektorem Politechniki Morskiej Arturem Bejgerem. Przewodniczący Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego OWT-IWE Kazimierz Gapiński wręczył uczniom dyplomy za udział w zawodach II stopnia Olimpiady.
Wręczono również dyplomy wraz z książkami ufundowanymi przez Stowarzyszenie Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego dla nauczycieli.
Sekretarz Komisji Żaneta Bąkowska wręczyła dyplomy wraz z książkami członkom Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego OWT-IWE.
Po wręczeniu upominków i książek podsumowania dokonał Prezes FSNT NOT w Szczecinie – przewodniczący Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego OWT-IWE Kazimierz Gapiński oraz Dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Tomasz Wiśniewski.
Komitet Okręgowy sprawdził otrzymane od uczestników Olimpiady rękopisy zadań i zakończył pracę spisaniem protokołu.
Szczególne podziękowania kierujemy do Marszałka Olgierda Geblewicza za objęcie patronatem zawodów II stopnia OWT-IWE oraz do gospodarza zawodów II stopnia jubileuszowej 50 edycji Olimpiady, Politechniki Morskiej w Szczecinie za współorganizację Olimpiady.
Prezentacja: https://drive.google.com/file/d/1o3ZFabuxXbvHOZ4SKGVNeOPzeIBu8ADU/view?usp=drive_link
Opracowała: Żaneta Bąkowska, Fot.: Adam Bąkowski
Zachodniopomorski Komitet Okręgowy OWT w Szczecinie uprzejmie informuje, że roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się 49 edycja Olimpiady Wiedzy Technicznej.
Olimpiada Wiedzy Technicznej będzie rozgrywana w tym roku nadal jako olimpiada tematyczna, której laureaci i finaliści zgodnie z art. 44 ustawy o systemie oświaty (Dz. U. z 2021 r. poz. 1915. z późn. zm.) są zwolnieni z przystąpienia do części pisemnej egzaminu zawodowego.
OWT ma dwie grupy tematyczne:
Zawody I stopnia – szkolne planowane są w dniu 14 listopada 2022 r. (poniedziałek)
Zawody II stopnia – okręgowe planowane są w dniu 4 stycznia 2023 r. (środa)
Zawody III stopnia – centralne planowane są w dniu 1 kwietnia 2023 r. (sobota)
Olimpiada obejmuje zagadnienia związane z przedmiotami podstawowymi: matematyką, fizyką, chemią oraz przedmiotami dotyczącymi budownictwa lądowego i wodnego, mechaniki, elektryki, elektroniki i energetyki, automatyki, informatyki itd.
W sprawach organizacyjnych proszę kontaktować się z Sekretarzem Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego Olimpiady Wiedzy Technicznej tel. 665 456 300 e-mail: zaneta.bakowska@not-szczecin.pl
Szczegółowe informacje na stronie www.owt.edu.pl
Zgłoszenie udziału w OWT prosimy dokonać za pośrednictwem formularza, który należy przesłać do dnia 19 października 2022 r. na adres NOT Szczecin lub na e-mail: zaneta.bakowska@not-szczecin.pl
Załączniki:
1. Formularz zgłoszeniowy 49 OWT.docx
2. OWT_plakat_2022.jpg
3. Regulamin 49 edycji OWT 2022 2023.pdf
4. Terminarz i Opis Zawodów - 49 edycji OWT 2022 2023.pdf
SPRAWOZDANIE z zawodów II stopnia XLVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej
Zawody II stopnia XLVIII Olimpiady Wiedzy Technicznej w Szczecinie odbyły się zgodnie z Regulaminem i Terminarzem 48 edycji w dniu 4 stycznia 2022 roku na Akademii Morskiej w Szczecinie przy ul. Wały Chrobrego 1-2 przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.
Skład Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego:
Olimpiada jest trzystopniowa, organizowana przez Naczelną Organizację Techniczną w dwóch grupach tematycznych:
W październiku 2021 r. w zawodach I stopnia (szkolnych) wzięło udział 64 uczniów z siedmiu szkół województwa zachodniopomorskiego. Do zawodów II stopnia (okręgowych) zakwalifikowało się siedmiu uczestników z trzech szkół:
Dr hab. inż. Artur Bejger, prof. AMS prorektor ds. nauki Akademii Morskiej w Szczecinie jako gospodarz przywitał przybyłych na Olimpiadę uczniów, opiekunów i Komitet Okręgowy OWT. Wiceprezes FSNT NOT w Szczecinie Arkadiusz Malkowski powitał Uczestników zawodów i ich opiekunów w imieniu Zarządu FSNT NOT w Szczecinie. Głos zabrał też Przewodniczący Komitetu Okręgowego Kazimierz Gapiński. Zauważył że są tu najlepsi z najlepszych, ambitni, którzy chcą osiągnąć w życiu więcej niż przeciętni. Życzył, by udział w Olimpiadzie był przyczynkiem do ich osobistego rozwoju. Sekretarz Komitetu Okręgowego Żaneta Bąkowska zapoznała zawodników z podstawowymi informacjami z Regulaminu i Terminarza 48 edycji OWT. Po uroczystym otwarciu Olimpiady na sali pozostali Uczestnicy zawodów II stopnia i Komisja Okręgowa, która przeprowadziła zawody. Kazimierz Gapiński – Przewodniczący i Janusz Cieloszyk – członek Komitetu Okręgowego otworzyli zapieczętowane koperty z papierową treścią zadań i rozdali je uczestnikom, a sekretarz Komitetu Okręgowego Żaneta Bąkowska rozdała jednorazowe kody dostępu do platformy OWT.
Uczestnicy na rozwiązanie 2 z 3 zadań mieli 150 minut. W tym roku nie było problemów logowania, ale były problemy z wgrywaniem prac na serwer platformy OWT, jednak ten problem na bieżąco rozwiązano z dyżurującym informatykiem Spółki NOT-Informatyka w Warszawie. Na zakończenie zawodów Komisja wręczyła uczestnikom zawodów oraz opiekunom drobne upominki ufundowane przez Akademię Morską w Szczecinie, Firmę JAKS Sp. z o.o., Urząd Marszałkowski i Urząd Miasta Szczecin. W Sali Tradycji Akademii Morskiej w Szczecinie zakończył pracę Komitet Okręgowy sprawdzeniem otrzymanych rękopisów zadań i spisaniem protokołu. Szczególne podziękowania kierujemy do gospodarza zawodów II stopnia 48 OWT, Akademii Morskiej w Szczecinie za współorganizację Olimpiady.
Opracowała: Żaneta Bąkowska, zdjęcia udostępnił: Adam Bąkowski
W roku szkolnym 2021/2022 rozgrywana jest XLVIII Olimpiada Wiedzy Technicznej. Zawody I stopnia (szkolne) odbyły się 22 października 2021 roku. Do tych zawodów w województwie zachodniopomorskim przystąpiło 64 uczniów z siedmiu szkół.
W dniu 4 lutego 2022 r. odbędą się zawody II stopnia (okręgowe) XLVII OLIMPIADY WIEDZY TECHNICZNEJ.
W zawodach okręgowych z terenu województwa zachodniopomorskiego w 48 edycji OWT weźmie udział 7 uczniów, w tym jeden uczeń w grupie mechaniczno-budowlanej i sześciu uczniów w grupie elektryczno-elektronicznej, reprezentujących trzy szkoły:
Zawody II stopnia polegają na rozwiązaniu 2 spośród 3 zadań z wybranej uprzednio grupy tematycznej w czasie 2,5 godziny. Możliwa do uzyskania liczba punktów wynosi 100 pkt.
Szczegółowe informacje dotyczące zawodów znajdują się na stronie internetowej Olimpiady https://owt.enot.pl/
Żaneta Bąkowska
Sekretarz Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego OWT
Z przyjemnością informujemy, że dwóch uczniów z grupy mechaniczno-budowlanej XIII LO w Szczecinie zakwalifikowało się na zawody III stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej, która odbędzie się w Warszawie 17 kwietnia 2021 r. Serdecznie gratulacje dla uczniów: Damiana Dąbrowskiego i Miłosza Plucińskiego! Więcej informacji na Lista zakwalifikowanych na zawody III stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej | eNOT.pl
Zawody II stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej w Szczecinie - relacja filmowa
Zawody II stopnia XLVII Olimpiady Wiedzy Technicznej w Szczecinie odbyły się zgodnie z Regulaminem i Terminarzem 47 edycji w dniu 1 lutego 2021 roku na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Instytutu Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Cukrowej 8 przy zachowaniu pełnego reżimu sanitarnego.
W zawodach wzięło udział 16 uczniów na 18 dopuszczonych do II stopnia, w tym:
Każda grupa rozwiązywała zadania w innych salach komputerowych.
W skład komisji wchodzili:
Uczestnicy przed wejściem na salę legitymowali się i podpisywali listę obecności.
Prezes FSNT NOT w Szczecinie prof. dr hab. Piotr Niedzielski powitał Uczestników zawodów i ich nauczycieli - opiekunów.
Do zawodów stanęli uczestnicy z trzech szkół województwa zachodniopomorskiego:
Sekretarz Zachodniopomorskiego Komitetu Okręgowego Żaneta Bąkowska zapoznała zawodników z podstawowymi informacjami z Regulaminu 47 edycji OWT.
Prezes Piotr Niedzielski wraz z nauczycielami opuścili salę zawodów, a komisja okręgowa rozpoczęła prowadzenie zawodów.
Kazimierz Gapiński – Przewodniczący Komitetu Okręgowego poprosił jednego z uczestników o otwarcie zapieczętowanych kopert z treścią zadań.
Komisja rozdała uczestnikom jednorazowe kody dostępu do platformy OWT oraz papierową wersję zadań. Uczestnicy na rozwiązanie 2 z 3 zadań mieli 150 minut.
Nie obyło się bez problemów logowania i wgrywania na serwer prac uczestników, jednak wszystkie problemy były na bieżąco rozwiązywane z dyżurującym informatykiem Spółki NOT-Informatyka, a uczestnik mógł spokojnie rozwiązywać zadania.
Po zakończeniu rozwiązywania zadań uczestnicy wgrywali sfotografowane prace na serwer platformy OWT.
Na zakończenie zawodów Komisja wręczyła uczestnikom zawodów drobne upominki ufundowane przez Uniwersytet Szczeciński.
Opracowała: Żaneta Bąkowska
W dniu 1 lutego 2021 r. odbędzie się II Etap XLVII OLIMPIADY WIEDZY TECHNICZNEJ.
Zawody II stopnia (okręgowe) odbędą się na Wydziale Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego przy ul. Cukrowej 8.
W zawodach okręgowych z terenu województwa zachodniopomorskiego w OWT weźmie udział 18 uczniów reprezentujących trzy szkoły: XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie, Zespół Szkół Elektryczno-Elektronicznych w Szczecinie i Zespół Szkół Nr 9 w Koszalinie.
Ze względu na konieczność zachowania obowiązujących przepisów sanitarnych uczestnicy muszą przyjść na zawody w maseczkach ochronnych, zachowywać wymagany przepisami odstęp od innych uczestników oraz mieć własne przybory do pisania.
Szczegółowe informacje dotyczące zawodów znajdują się na stronie internetowej Olimpiady https://owt.enot.pl/
Uczestnicy zawodów II stopnia startują w jednej z dwóch, dowolnie wybranych wcześniej grup tematycznych:
• mechaniczno-budowlanej, obejmującej obszary kształcenia: budowlany oraz mechaniczny i górniczo-hutniczy, w której udział weźmie 11 uczestników z terenu województwa zachodniopomorskiego.
• elektryczno-elektronicznej, obejmującej obszar kształcenia elektryczno-elektroniczny, w której udział weźmie 7 uczestników z terenu województwa zachodniopomorskiego.
Zakres merytoryczny zadań w grupie tematycznej mechaniczno-budowlanej dotyczy między innymi obliczeń pracy i energii mechanicznej, warunków równowagi sił oraz ich momentów dla prętów, belek i kratownic, interpretacji i stosowania podstawowych pojęć, zasad i praw statyki, interpretacji i stosowania zasad oraz praw kinematyki i dynamiki do analizy ruchu postępowego i obrotowego, prostego i złożonego oraz prostych obliczeń termodynamicznych.
Zakres merytoryczny zadań w grupie tematycznej elektryczno-elektronicznej (EE) dotyczy analizy i interpretacji podstawowych zjawisk w obwodach prądu stałego i przemiennego z uwzględnieniem stanów nieustalonych, obliczeń prostych maszyn i urządzeń elektrycznych, obliczeń podstawowych parametrów układów elektronicznych i zastosowania analogowych układów scalonych, zastosowania arytmetyki cyfrowej i podstawowych prawa algebry logiki oraz projektowania prostych układów cyfrowych.
Materiały do zawodów II stopnia są opracowane przez wybranych pracowników naukowych Politechniki Warszawskiej lub fachowców w swoich dziedzinach, mających także doświadczenie dydaktyczne.
Zawody II stopnia polegają na rozwiązaniu 2 spośród 3 zadań z wybranej uprzednio grupy tematycznej w czasie 2,5 godziny. Możliwa do uzyskania liczba punktów wynosi 100 pkt. Podczas rozwiązywania zadań uczestnicy mogą korzystać z tablic, kalkulatorów do obliczeń oraz maksymalnie 4 poradników tematycznych (drukowanych) przyniesionych ze sobą.
Wsparcie w organizację Olimpiady Wiedzy Technicznej jak co roku zaoferowały wszystkie uczelnie techniczne w naszym regionie. W tym roku NOT skorzystał z pomieszczeń Centrum Transferu Wiedzy i Innowacji dla Sektora Usług - Service Inter Lab przy Instytucie Zarządzania Wydziału Ekonomii, Finansów i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego. Dodatkowo zauważyć należy, że Uniwersytet Szczeciński "zadebiutował" w obszarze nauk technicznych, co może być zaskoczeniem ze względu na fakt, że uczelnia kojarzona jest głównie z naukami humanistycznymi i społecznymi. Od kilku lat Uniwersytet Szczeciński kształci na kierunku inżynierskim - logistyka. Kierunek logistyka na Uniwersytecie Szczecińskim zapoczątkowany został na byłym Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług na ulicy Cukrowej, gdzie obecnie po reorganizacji uczelni w 2019 roku funkcjonuje Instytut Zarządzania. Kierunek logistyka jest realizowany jako studia licencjackie, studia inżynierskie oraz studia magisterskie oraz studia podyplomowe. Wszystkie wskazane formy są realizowane jako profil ogólnoakademicki, co jest możliwe ze względu na fakt, że Instytut Zarządzania posiada bardzo wysoką ocenę naukową - kategorię A, a kierunek Logistyka został najwyżej ocenionym kierunkiem na Uniwersytecie Szczecińskim w rankingu Perspektyw w 2020 roku co także zostało docenione przez Zachodniopomorską Federację Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie przy okazji Zachodniopomorskich Dni Techniki w listopadzie 2020 roku.
Olimpiada Wiedzy Technicznej jest rozgrywana w oparciu o Ustawę z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2015 r. poz. 2156 oraz z 2016 r. poz. 35, 64, 195 i 668) zgodnie z Rozporządzenia Ministra Edukacji i Sportu z 29 stycznia 2002 r. w sprawie organizacji oraz sposobu przeprowadzania konkursów, turniejów i olimpiad (Dziennik Ustaw nr 13/2002, poz. 125).
Celem Olimpiady Wiedzy Technicznej jest:
Federacja Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT w Szczecinie od niemal pół wieku organizuje zawody regionalne. Znaczący udział w organizacji przedsięwzięcia ma Pani Danuta Bułatowicz. Przez te lata, wydarzenie wyłoniło i ukierunkowało zawodowo całe zastępy zdolnych przyszłych inżynierów. Nasi szczecińscy laureaci wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca podczas ogólnopolskiego finału. W ostatniej 45 edycji Olimpiady Wiedzy Technicznej 2018/2019 w grupie mechaniczno-budowlanej uczeń XIII Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie Krzysztof Druciarek uzyskał najlepszy wynik wśród wszystkich biorących udział w Zawodach Ogólnopolskich a Szkoła zajęła pierwsze miejsce wśród wszystkich szkół średnich biorących udział w Olimpiadzie. Opiekunem ucznia jest nauczyciel Marek Golka.
Równie dobry wynik uzyskał uczeń II Liceum Ogólnokształcącego im. Mieszka I w Szczecinie Paweł Drabarek, który zajął 4 lokatę wśród laureatów Zawodów Ogólnopolskich. Jego opiekunem jest nauczyciel Ryszard Pliński.
Ten sukces jest także sukcesem ich rodziców i naszych szkół. Jest możliwy dzięki właściwym warunkom i sprzyjającej atmosferze w szkole oraz dobrej współpracy z Federacją Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT. Przyczynia się do pozytywnego postrzegania Szczecina i Pomorza Zachodniego.
Co roku organizujemy regionalne eliminacje olimpiady. Olimpiada Wiedzy Technicznej ma już prawie 50 lat! Przez te lata wydarzenie wyłoniło i ukierunkowało zawodowo całe zastępy zdolnych przyszłych inżynierów. Nasi szczecińscy laureaci wielokrotnie zajmowali czołowe miejsca podczas ogólnopolskiego finału.